SPORT/ Prima victorie în liga secundă pentru Oțelul!

Distribuie articolul

Atmosferă de derby pe stadionul din Clinceni la întâlnirea dintre Dinamo București și Oțelul Galați, meci contând pentru etapa a doua a ligii secunde la fotbal.

Cele două echipe veneau după rezultate diferite obținute în prima etapă, bucureștenii învingând la limită în deplasare, scor 1-0 o altă echipă din Capitală, Progresul Spartac iar oțelarii după o remiză albă pe teren propriu cu Politehnica Iași.

Gălățenii au avut startul mai bun punând presiune la poarta lui Dinamo îndeosebi prin loviturile de la colțul terenului. În primele zece minute, gălățenii au avut trei cornere față de unul singur al dinamoviștilor.

În prima parte ocazii clare la cele două porți nu au prea fost.

Totuși, gălățenii vor deschide scorul în minutul 33 prin Gorovei care a înscris dintr-o lovitură liberă de la peste 25m

.
În primul minut suplimentar din cele două arătate de la margine de arbitrul asistent, Dinamo va restabili egalitatea prin experimentatul Buhăescu, după o nesincronizare a fundașilor gălățenii.

De altfel, golul lui Dinamo a venit pe fondul unei presiuni constante exercitate de fotbaliștii antrenați de Ovidiu Burcă în ultimele zece minute ale reprizei.
La reluare, Dorinel Munteanu mută inspirat, Maxim luând locul lui Mitoi.

Maxim, cel mai scund jucător de pe teren avea să readucă Oțelul în avantaj în minutul 56 în urma unui atac colectiv al gălățenilor.

După numai zece minute va fi 3-1, Cîrjan eliminând din joc mai mulți fundași adverși iar apoi învingând portarul dinamovist cu un șut la vinclu.
Vine minutul 74 când Dinamo primește ușor un penalty după un fault comis de Rus.
Execută Roșu și înscrie.

Numai că, arbitrul Porumbel dictează reperarea lovituri de pedeapsă pentru că anterior, mai mulți jucători ar fi intrat în careul gălățean. Din a doua încercare același Roșu ratează, portarul gălățean Dur Bozoancă, parând șutul dinamovistului.
Putea fi chiar 4-1pe final, gălățenii trimițând balonul în bara laterală.

Managerul tehnic Dorinel Munteanu a utilizat următoarea formulă de echipă: Dur Bozoancă-Rus, Yabre, Ghiocel, Nedelea -Jardan Adascaliței Gorovei-Nica Cirjan Mitoi. Au mai evoluat Maxim, Cisotti, D. Cireș, Markovic, Berisha.

După două etape, Oțelul se află pe loc de play-off, poziția 5 cu 4 puncte, golaveraj 3-1.
Următoarea etapă, Oțelul se va duela cu Unirea Constanța, echipă aflată pe ultimul loc în clasament cu 0p, golaveraj 0-4.