SPORT/ Un prim pas reușit pentru handbalistele de la CSM Galați

Distribuie articolul

În această dimineață, handbalistele de la CSM Galați au reușit o mare victorie în cursa pentru accederea la barajul de supraviețuire în Liga Florilor sau cine știe, evitarea directă a retrogradării.

În BTArena din Cluj Napoca, elevele antrenoarei Alexandrina Soare au învins echipa gazdă U’ Cluj Napoca la o diferență de șase goluri.
Atipic pentru echipa gălățeană, diferența a fost făcută în prima repriză, scorul pauzei fiind 19-13 pentru CSM Galați. Repriza secundă a fost mai echilibrată, clujencele încercând să surmonteze, fără succes însă. A fost o repriză egală, scor 12-12, victoria gălățencelor la final cu 31-25 fiind extrem de importantă, clujencele având statutul de adversar direct în lupta pentru supraviețuire în prima ligă.

Mâine, un alt meci important, la Turda, cu începere de la ora 13,15, adversare fiind oltencele de la SCM Craiova, o echipă accesibilă, cu care suntem de asemenea în luptă pentru rămânerea în Liga Florilor.