SPORT/ Oțelul, pe primul loc în serie!

Distribuie articolul

Profitând de înfrângerea de pe teren propriu a contracandidatei Dacia Unirea Brăila (scor 1-3 cu CSM Focșani), fotbaliștii gălățeni au început încrezători meciul de astăzi susținut pe stadionul Oțelul, cu Viitorul Ianca.

Prima repriză a fost fără gol marcat chiar dacă ocazii au avut ambele echipe. După reluare, gălățenii au accelerat ritmul și au reușit deschiderea scorului prin Georgian Păun în min. 58.

După numai 11 minute, Oțelul si-a dublat avantajul prin noul intrat Cârjan, același jucător punctând pentru 3-0 în min. 82. În ultimul minut de joc, oaspeții au redus din diferență prin fostul oțelar Laurențiu Iorga. Scor final 3-1 (0-0) și Oțelul preia șefia seriei a doua a Ligii 3 cu 28 de puncte fiind urmat în clasament de Dacia Unirea Brăila cu 25 puncte.

Tehnicianul Petre Grigoraș a aliniat următoarea formulă de echipă: Ursu – Farcaș, Sârghi, Crihană, Sevastian – Neagu, Cucu, Gavrilă, Păun, Nica – Răducan. Au mai intrat : Petrache, Cârjan, Alecu, Cireș și Stancu.

Etapa viitoare Oțelul va avea o deplasare dificilă, la Focșani unde o va întâlni pe performera acestei etape, CSM. Celelalte echipe gălățene au obținut și ele victorii importante. Sporting Liești a surclasat CSM Rm. Sărat cu 5-0 (2-0) iar Avântul Valea Mărului a câștigat la Chiscani cu Sportul din localitate, scor 2-0 (0-0)