SPORT/ CSM Galați, aproape sigur va părăsi Liga Florilor

Distribuie articolul

În finalul săptămânii trecute handbalistele de la CSM Galați au disputat două meciuri decisive pentru rămânerea în primul eșalon valoric.
Din păcate toate partidele cu adversare directe la retrogradare au fost pierdute.

Mai întâi a fost partida cu CS Mioveni. La finalul celor 60 de minute, elevele antrenoarei Alexandrina Soare au pierdut la limită, scor 24-25 (8-13). Ca în mai toate meciurile, gălățencele au intrat greu în joc, prima repriză fiind câștigată de oltence la o diferență de cinci goluri. Partea a doua a fost mai echilibrată, pe alocuri, handbalistele de la CSM fiind la cârma jocului.

Și-au adjudecat repriza la o diferență de patru goluri, insuficiente pentru a obține un rezultat favorabil.

Ieri, în meciul cu Gloria Buzău, aproape același scenariu. 18-15 pentru buzoience la pauză și o repriză secundă egală (12-12). Scor final 30-27 și speranțele pentru accederea la barajul de supraviețuire sunt nule.

Vorbim de șase etape ce mai sunt de disputat iar diferența până la locul ce permite barajul este de 14 puncte, acest handicap fiind aproape imposibil de surmontat.

Următorul meci pentru CSM Galați este programat pentru joi 20 mai, când vă întâlni codașa Activ Prahova Ploiești