SPORT/ United în optimile Ligii Campionilor

Distribuie articolul

United Galați s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor la futsal.

În 16-imi gălățenii au învins astăzi cu 6-3, (2-2), campioana Poloniei, Rekord Bielsko-Biała, în meciul disputat în Polonia, pe terenul acestei echipe.

Brazilianul Daniel Araujo de la United a marcat cinci goluri, din cele șase ale echipei gălățene, celălalt punct fiind înscris de către Ignat.

Campioana României a fost cea care a deschis scorul,  prin Daniel Araujo încă din minutul 6, din pasa antrenorului – jucător, Florin Ignat. Avantajul gălățean a ținut doar patru minute,  polonezii egalând prin Popławski.

După numai un minut brazilianul gălățenilor, Araujo a adus United în avantaj, însă gazdele iarăși au revenit înainte de pauză prin același Popławski.

După reluare, campioana României a revenit la conducere, Araujo marcând pentru 3-2, în minutul 32, iar trei minute mai târziu s-a făcut 4-2, același jucător brazilian fiind autorul golului.

Spre finalul jocului, gălățenii s-au distanțat decisiv, Ignat marcând pentru 5-2,  in minutul 36, gol prin care United și-a securizat victoria și practic calificarea între primele 16 din Liga Campionilor.

Până la final, polonezii au mai marcat prin Biel iar brazilianul Araujo a închis tabela pentru 6-3

United a evoluat în următoarea formulă: Andrei Dinicuță – portar