Oțelul Galați a câștigat la limită, scor 3-2 (1-0), partida susținută în deplasare, la Buzău, cu Metalul, în ultima etapă a play-off-ului seriei 2 din Liga 3.
Meciul a fost animat, cu răsturnări de scor, venite și pe fondul utilizării de către gălățeni a mai multor juniori din propria pepinieră.
Oțelarii au deschis scorul prin Mihai Adăscăliței (min. 32), dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri iar Farcaș a dublat avantajul Oțelului în prelungirile primei reprize (min. 45+1).
La reluare, gazdele insistă pe faza ofensivă și în 15 minute restabilesc egalitatea prin Pavel(min. 60 din penalty) și Manea(min. 75).
Oțelarii au preluat conducerea pe tabela de marcaj în urma unei acțiuni a lui Țica pe flancul stâng.
Centrarea acestuia a fost plasată cu capul de debutantul Bordun, în plasa porții buzoene (min. 79).
Managerul tehnic Dorinel Munteanu a trimis în teren următoarea formulă de echipă: Dur-Bozoancă – Oniciu, Farcaș, Hagiu, Țica – Adăscăliței, Nistor, M. Cireș – Savu, Green, Cricimar. Au mai evoluat: Enache, Râpan, Bordun, Chiriac și Șoptică.
A fost ultima partidă din play-off. Pentru Oțelul urmează semifinala și finala de baraj, fiecare în câte două manșe.
Peste doar două zile, miercuri, 25 mai, gălățenii vor disputa primul meci din semifinala barajului de promovare în liga secundă, pe terenul formației Foresta Suceava, ocupanta locului secund în seria 1.
In cealaltă semifinală, CSM Focșani întâlnește Dante Botoșani.

