Final și de la capăt, pentru Oțelul!

Distribuie articolul

 

 

S-a tras cortina peste sezonul regular al Superligii, ediția 2023-2024.

 O linie de clasament atipică pentru Oțelul, dar ușor peste așteptări pentru o nou promovată.

Au fost 30 de jocuri disputate în care avem o linie de clasament cu 6 victorii, 16 remize și 8 eșecuri, golaveraj 31-36.

Dacă în deplasare ocupăm o poziție de play-off (locul 6), cu 4 victorii, 8 rezultate de egalitate și 3 înfrângeri (golaveraj pozitiv:18-17), pentru jocurile de acasă situația este dezastruoasă, ultima poziție în clasament, cu doar două victorii, 8 remize și 5 eșecuri (golaveraj negativ:13-19).

Ce este interesant din acest sezon regular, ar fi faptul că fotbaliștii gălățeni, din dublele cu celelalte 15 competitoare, a obținut cel puțin câte un punct, nefiind nicio echipă care să ne ia toate cele șase puncte.

Mai mult decât atât, avem o dublă victorie cu FC U Craiova 1948, deci toate cele șase puncte.

Avem programul de play aut, unul care la prima vedere ne avantajează, cu 5 meciuri pe teren propriu și 4 deplasări, dar dacă ne uităm în urmă ce am reușit pe propria arenă, se poate discuta.

Vom întâlni acasă Politehnica Iași, după numai 5 zile, același meci practic, ne vom deplasa apoi la FC U 1948 Craiova, iar după doar 5 zile vom evolua în Cupa României cu cealaltă echipă olteană, tot în deplasare.

Revenim apoi pe teren propriu cu Dinamo, ne deplasăm la Voluntari, iar pe propria arenă cu Universitatea Cluj, deplasare la Arad, acasă cu Hermannstadt, deplasare la Ploiești și la final, pe teren propriu cu Botoșaniul.

 Mai jos aveți programul complet al play-out-ului.

Managerul tehnic al Oțelului, Dorinel Munteanu declara la finalul partidei de ieri seară cu Politehnica Iași că vor fi schimbări la echipă pentru că la mai mulți jucători se vede inconstanța în joc.

 

Programul complet din play-out-ul SuperLigii

Etapa 1:

  • ”U” Cluj – FC Botoșani
  • UTA Arad – FC Voluntari
  • Hermannstadt – Dinamo
  • Petrolul – FCU Craiova
  • Oțelul Galați- Poli Iași

Etapa 2:

  • ”U” Cluj – UTA Arad
  • FC Voluntari – Hermannstadt
  • Dinamo – Petrolul
  • FCU Craiova – Oțelul Galați
  • FC Botoșani – Poli Iași

Etapa 3:

  • Hermannstadt – ”U” Cluj
  • UTA Arad – FC Botoșani
  • Petrolul – FC Voluntari
  • Oțelul Galați – Dinamo
  • Poli Iași – FCU Craiova

Etapa 4:

  • ”U” Cluj – Petrolul
  • UTA Arad – Hermannstadt
  • FC Voluntari – Oțelul Galați
  • Dinamo – Poli Iași
  • FC Botoșani – FCU Craiova

Etapa 5:

  • Oțelul Galați – ”U” Cluj
  • Petrolul – UTA Arad
  • Hermannstadt – FC Botoșani
  • Poli Iași – FC Voluntari
  • FCU Craiova – Dinamo

Etapa 6:

  • ”U” Cluj – Poli Iași
  • UTA Arad – Oțelul Galați
  • Hermannstadt – Petrolul
  • FC Voluntari – FCU Craiova
  • FC Botoșani – Dinamo

Etapa 7:

  • FCU Craiova – ”U” Cluj
  • Poli Iași – UTA Arad
  • Oțelul Galați – Hermannstadt
  • Petrolul – FC Botoșani
  • Dinamo – FC Voluntari

Etapa 8:

  • ”U” Cluj – Dinamo
  • UTA Arad – FCU Craiova
  • Hermannstadt – Poli Iași
  • Petrolul – Oțelul Galați
  • FC Botoșani – FC Voluntari

Etapa 9:

  • FC Voluntari – ”U” Cluj
  • Dinamo – UTA Arad
  • FCU Craiova – Hermannstadt
  • Poli Iași – Petrolul
  • Oțelul Galați – FC Botoșani

 

Clasamentul din play-out, după înjumătățire

  • 7. ”U” Cluj – 21 de puncte
  • 8. UTA Arad – 20 de puncte
  • 9. Hermannstadt – 20 de puncte
  • 10. Petrolul – 18 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 11. Oțelul Galați – 17 puncte
  • 12. Poli Iași – 17 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 13. FCU Craiova – 16 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 14. Dinamo – 15 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 15. FC Voluntari – 14 puncte
  • 16. FC Botoșani – 11 puncte

 


Distribuie articolul

You May Also Like